Реалізація програми "Інформаційна грамотність - успішна особистість"



Програму підвищення інформаційної грамотності користувачів «Інформаційна грамотність – успішна особистість» на базі традиційної бібліотечно-бібліографічної культури і комп’ютерних засобів.
Метою програми є формування інформаційної грамотності як сукупності знань, умінь, навичок пошуку, оцінки, організації і представлення інформації з використанням традиційних і нових інформаційних технологій. На реалізацію мети спрямовані завдання програми:
1) сформувати у школярів уявлення про місце і роль інформації в житті людини, про інформаційні ресурси суспільства, їх склад і способи перетворення;
2) познайомити з історією книги, її структурою, історією бібліотек;
3) більш широко розкрити значення довідкової літератури (енциклопедій словників, довідників);
4) складання бібліографічного опису;
5) знати структуру та призначення системи каталогів і картотек;
6) володіти навичками інформаційного пошуку в Інтернеті.
План роботи
в рамках програми
«Інформаційна грамотність – успішна особистість»

№ з/п
Тема
Час
1
Бібліотека як центр інформації: інформаційні потреби, інформаційні ресурси суспільства та інформаційна культура особистості
1
2
Книга, її структура: елементи книги, довідковий апарат
1
3
Довідкові видання бібліотеки: енциклопедії, довідники, словники
2
4
Академічна доброчесність
2
5
Складання бібліографічного опису, списку літератури
2
6
Інтернет: пошукові системи і сервіси
2
7
Інформаційні технології на допомогу освітньому процесу
2
8
Безпека в Інтернеті
2
9
Інформаційна компетентність користувача бібліотеки
4


Зміст програми не змінюється, а форми і прийоми проведення занять залежать від теми, вікових особливостей, рівня підготовленості користувачів, способу передачі інформації. Практикуються сучасні активні та інтерактивні форми роботи: бесіди-консультації, слайд-лекції, електронні вікторини, тести, екскурсії, мультимедійні презентації, практикуми, виставки, інформаційні години тощо.
Захоплююча та незвична форма проведення занять, оригінальність викладу матеріалу допомагають перетворити отриману інформацію в знання, а знання – у навички.
Заняття проводяться у лекційно - практичній формі у групах від 5 чоловік і більше. При цьому теоретичні заняття з автоматизованого пошуку проводяться на комп’ютері з використанням слайдів програми PowerPoint, Canva, що робить їх більш наочними та цікавими, серед електронних джерел використовується Інтернет-ресурси, повнотекстові бази даних та інші. Обов’язковим і важливим елементом є практичні заняття, які дозволяють закріпити здобуті навички.
Заняття з інформаційної грамотності та роботи в мережі Інтернет проводяться згідно тематичного плану:
-        бібліотека як центр інформації: інформаційні потреби, інформаційні ресурси суспільства та інформаційна культура особистості: (наприклад, «Знамениті бібліотеки світу» – віртуальна подорож);
-        книга, її структура: елементи книги, довідковий апарат. Самостійна робота з книгою: (слайд-лекція);
-        довідкові видання бібліотеки: енциклопедії, довідники, словники (слайд-лекторій, огляд-практикум «Основні типи і види довідкових видань»);
-        Інтернет: пошукові системи і сервіси. Інформаційні технології на допомогу освітньому процесу (лекція-тренінгове заняття);
Невід’ємною складовою при проведенні занять є використання підготовлених листівок-консультацій із серії «Інформаційна компетентність користувача бібліотеки» з урахуванням різнобічних освітніх потреб: «Як працювати з книгою», «Як працювати над доповіддю», «Рекомендації щодо написання рефератів», «Якою має бути МАНівська робота», «Науково-дослідна робота. Правила її написання», «Як швидко і правильно написати конспект», «Основні вимоги до скорочення слів», «Секрети написання твору, переказу», «Як скласти портфоліо», «Як розробити власний проект», «Як скласти резюме» та багато інших. (Додаток 34)
Оволодіння користувачами різновидів довідкової літератури та вміння нею користуватися дозволило їм взяти участь у конкурсах: «Портретна галерея»; «Знавці»; у конкурсі «Високо і низько, далеко і близько» виконати завдання за допомогою «Орфографічного словника» і «Словника антонімів»; у конкурсі «Гра слів» – підібрати слова близькі за змістом, використовуючи «Словник синонімів».
Власне, значення інформаційної культури та інформаційної грамотності в сучасному суспільстві велике, особливо для учнів. Інформаційна культура дає впевненість у собі, у завтрашньому дні, відкриває можливість більш успішної самореалізації, розвиває здібності до самоосвіти та комунікації в сучасному світі, робить молодь відкритою для інформації, підвищує її культурний рівень в цілому.


Комментариев нет:

Отправить комментарий